Telefon
WhatsApp
Karaman'da Emniyetten Sıkı Denetim...

Bir poşetle mahalle mahalle gezilemeyecek

Ekiplerin üzerinde hassaslıkla duracağı konuların başında vatandaşların alışverişe çıktığı sırada kuralları suiistimal etmelerini engel olmak olacak. Özellikle bakkala veya markete giden kişilerin en yakın yerlere gitmelerine izin verildiği genelge uyarınca hareket edecek polisler, kişilerin alıveriş için dışarıda olduğu yerin ikamete en yakın yer olup olmadığına dair sorgu yapacak. Örneğin Yunuskent’de ikamet eden kişi, Çarşı’dan alışveriş yapamayacak. Böylece bir poşetle mahalle mahalle gezme devri son bulacak. Ayrıca araçla ve ailece markete de gidilemeyecek.

Her kavşakta denetim

Şehrin birçok noktasında emniyet ekipleri denetimler gerçekleştirecek. Tüm kavşaklardan geçen araçların teker teker durdurulacağı denetimlerde vatandaşların muafiyet belgelerinin olup olmadığı denetlenecek. Konya, Ereğli ve Mut’tan gelecek her aracın durdurulacağı denetimler ile kurulacak denetim noktalarında polis ve jandarma ekipleri 24 saat boyunca uygulama yapacak.

Kamu çalışanlarına muafiyet yalnızca çalışma günleriyle sınırlı olacak

Ekiplerin denetimine en çok önem vereceği bir başka konu ise muafiyetler üzerine olacak. Yüzde elli kapasite ile çalışacak olan kamu kurumlarında çalışanların, belgelerini kontrol edecek ekipler ilgili kişinin kendisine belirten gün için dışarıda olup olmadığını kontrol edecek. Çalışma günü haricinde sokakta olan kamu görevlilerine ise istinasız cezai işlem uygulanacak.

Çiftçi muafiyetine MERNİS sorgusu

Uygulamalardan muaf olan bir başka meslek grubu olan çiftçiler için de uygulamalar yapılacak. Çiftçi Kayıt Belgesinin (ÇKS) amaç dışı kullanılması gibi durumlarda, Muafiyet Belgelerinde yazan ikamet ve tarlasının olduğu güzergah arası dışında herhangi bir yerde yakalananlar muafiyetlerin kötüye kullanıldığı tespit edildiği taktirde ilgili kişiler hakkında cezai işlem uygulanacak. Ayrıca MERNİS sorgulamasından adres tespiti yapılarak aykırılık durumunda cezai işlem uygulanacak.


Muafiyetlere anında SGK denetimi

Muafiyet belgelerinin denetiminde hassas noktalardan bir başkası ise bu belgelerin ispatı olacak. Örneğin elinde muafiyet belgesi olan bir kişi uygulama noktasına gelip bu belgeyi polise ibraz ettiğinde belgenin yanında SGK dökümü istenecek, şüphelenilen durumlarda ise ekipler kişilerin TC kimlik numarası sorgusu yapacak. Buna göre, kısıtlamadan muaf olan işletmelerde çalışmadıkları belirlenen ya da usulsüz belge hazırlayanlara ceza kesilecek. Bu ceza, hem belgede adı geçen işletmenin sahibine, hem de belgeyi gösteren kişiye kesilecek.
Şehir dışı noktalarda olduğu gibi şehir içinde de sürekli denetim olacak. 24 saat boyunca gerek uygulama noktalarında, gerekse de devriye olacak gezen ekipler Karaman’da tam kapanma kurallarına uyulup uyulmadığını denetleyecek.

Whatsapp İhbar Hattı

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Karaman Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği